Nechte se zlákat pohodou jižní Moravy a atmosférou Pálavy. Máme pro vás ubytování v nových útulných chalupách s bazénem v obci Přítluky.

+420 723 459 505

info@graciepodpalavou.cz

148.85458N, 16.77343E

Image Alt

Okolí

Chcete si užít jižní Moravu naplno a nezůstat jen na chalupě za pecí? Pro všechny, kdo nejsou peciválové, jsme připravili tipy na naše oblíbená místa v okolí.

 

Přítluky

Ač vesnička malá, má toho pro vás nemálo k vidění. Pokud chcete zažít místní oslavy spojené s vínem, nesmíte si nechat ujít některou z pravidelných akcí. Každý rok se tady konají hody, otevřené sklepy, košty mladých vín a pěkně vypečené svatomartinské husy.

Vínu je zasvěcený také vinařsko-turistický areál. Najdete tady vinný šenk s restaurací, vinotéku s infocentrem, degustační  a historické sklepy nebo vinařskou výrobu s expozicí.

Když už budete mít prošlé všechny místní uličky, vyšlápněte si i Přítluckou horu. Žádné speciální vybavení kromě svačiny potřebovat nebudete a navrchu vás přivítá rozhledna Maják. Pokračovat pak můžete po Zaječském vycházkovém okruhu až do Zaječí a nebo to vzít na opačnou stranu do Bulhar.

 

Na kole

Přítluky jsou ideálním výchozím bodem pro výlety na kolech. Celé okolí je protkané cyklostezkami, které na sebe navazují a snadno vás dostanou do blízkého i vzdáleného okolí. Pokud preferujete roviny, zamíříte k Velkým Pavlovicím a Bořeticím. Pokud vám zvlněná krajina nedělá problém, můžete vyrazit směrem k Pavlovským vrchům a pokračovat třeba přes hráz až na druhý břeh nádrží. A naše nejoblíbenější cyklostezka? Mezi loukami a podél Dyje dojedete k Lednickému zámku a odtud můžete pokračovat až do Valtic.

 

Lužní lesy

Než vznikl projekt tří novomlýnských nádrží bylo toto území pokryto unikátním ekosystémem lužních lesů. Blízko vesnice Nové Mlýny se nachází Národní přírodní rezervace Křivé jezero. Je to jedna z mála oblastí, kde se lužní lesy zachovaly. Kromě jedinečné flóry je to místo oblíbené ptactvem. Když se budete pozorně dívat, spatříte divoké husy, luňáky, orly, kormorány nebo čápy. Vzhledem k tomu, že se jedná o chráněné území, je vstup možný jen s průvodcem CHKO. Povolení vydává Turistické centrum v Mikulově – platí pro skupinové návštěvy.

 

Do vody a na vodu

Kromě bazénu přímo u chalup je vodního živlu v okolí hojně. V novomlýnských nádržích není koupání úplně ideální, ale můžete zkusit rybaření nebo plavby lodí. Pod hrází u Nových mlýnů si můžete půjčit rafty, na kterých doplujete po Dyji přes Bulhary až do Lednice. Na koupání vás naláká několik rybníků jako třeba Šutrák, Velký Bílovec, Mlýnský rybník nebo lom Mariánský mlýn u Mikulova. Koupaliště najdete v Němčičkách, Horních Bojanovicích, Hustopečích, Mikulově, Březí nebo v Břeclavi a pro náročné je tu Aqualand Moravia u Pasohlávek.

 

Za kulturou a poznáním

Celý místní kraj má svůj folklór, který je nedílnou součástí každé vesnice. Proto se můžete vypravit na nejrůznější slavnosti během celého roku a zažít jihomoravské zvyky. Města jako Hustopeče, Mikulov a Břeclav celoročně připravují mnoho kulturních akcí – od divadel, festivalů, koncertů až po oslavy jídla a vína. Pokud vás zajímá i archeologie, určitě navštivte archeopark Pavlov, který si zamilují i vaše děti, nebo muzeum v Dolních Věstonicích. Jste-li fanoušci současné umělecké tvorby, neměli byste minout Galerii Závodný v Mikulově.